The girl and I went out to Reed Valley Orchard this morning. We came home with 42 pounds of apples (which we bought by volume, but which averaged out to 95¢/lb) and about 10 pounds of pears.
We may wind up needing to buy a dorm fridge to store our pomological excess.
Also, over the summer, I got the girl a dehydrator for her birthday. As it so happens, six large apples in 1/4" slices will just about fill its five trays.
And if you need to core a lot of apples in a hurry, a power drill with a 5/8" spade bit will do the job quite nicely. I advise wearing safety glasses and holding the apples in the sink as you drill them. The process produces a small amount of debris but distributes it widely...
ETA: Also, ran four miles this morning. Average pace was crap - 12:06 - but still. Four miles.
We may wind up needing to buy a dorm fridge to store our pomological excess.
Also, over the summer, I got the girl a dehydrator for her birthday. As it so happens, six large apples in 1/4" slices will just about fill its five trays.
And if you need to core a lot of apples in a hurry, a power drill with a 5/8" spade bit will do the job quite nicely. I advise wearing safety glasses and holding the apples in the sink as you drill them. The process produces a small amount of debris but distributes it widely...
ETA: Also, ran four miles this morning. Average pace was crap - 12:06 - but still. Four miles.